Přeskočit na obsah

Krásenská rozhledna

    Nedaleko Krásna, na Krásenském vrchu (777 m n.m.), můžete navštívit zajímavou kamennou rozhlednu z roku 1933. Rozhledna je pokládána za jednu z nejromantičtějších a nejkrásnějších rozhleden v zemi. Důvodem je neobvyklý tvar, kdy se po obvodu jako spirála vine vnější schodiště. Poskytuje výhled na Slavkovský les, Tepelskou vrchovinu, Krušné a Doupovské hory. Vrcholový kamenný ochoz je opatřen vyhlídkovými tabulkami.

    Základna věze je 11 m široká, vyhlídková terasa je ve výšce 25 m a má v průměru již jen 3 m. Na vyhlídkovou plošinu vede 120 schodů. 

    Rozhledna vznikla na základě návrhu sochaře W. Russe a architekta Fritze Hoffmanna, kteří se údajně nechali inspirovat legendární babylónskou věží. Obec Krásno využila projekt pro nouzové práce, kdy v době hospodářské krize v letech 1933-35 stavba zajistila práci místním nezaměstnaným. Stavba měla pozvednout cizinecký ruch v blízkosti lázeňských měst Karlovy Vary a Mariánské Lázně. V roce 1997 byla rozhledna rekonstruována.

    Rozhledna je celoročně volně přístupná. Z centra Krásna vede k rozhledně příjemná, 1,2 km dlouhá, trasa s převýšením necelých 80 m. Je vhodná pro pěší i cyklisty. K rozhledně se můžete dostat i od místního hřbitova po cestě dlouhé asi 750 m.

    Návštěvu rozhledny je možné spojit s výletem podél Dlouhé stoky.